Wina z Ribera del Duero

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ribera del Duero to hiszpański region winiarski z oznaczeniem Denominación de Origen Protegida (DOP) położony na północnym płaskowyżu kraju. Jest jednym z jedenastu regionów „wina gatunkowego” w autonomicznej wspólnocie Kastylii i León . Jest to także jeden z kilku uznanych regionów produkujących wino wzdłuż rzeki Duero.

Region charakteryzuje się w dużej mierze płaskim, skalistym terenem i jest skoncentrowany wokół miasta Aranda de Duero. Najbardziej znane winnice otaczają Peñafiel i Roa de Duero na zachodzie, gdzie mieści się regionalna rada regulacyjna lub Consejo Regulador dla denominación .

Ribera del Duero otrzymał tytuł Regionu Roku Wina 2012 przez prestiżowy Magazyn Wine Enthusiast.

 Czy wiedziałeś?

Gdy Ribera del Duero osiągnęła status D.O w 1982 roku., było tam tylko dziewięć winnic i 15 000 akrów winnic.
Dziś Ribera z dumą gości 270 winnic oraz 55 000 akrów winorośli!

Odmiana winorośli


Tempranillo jest czarnym winogronem, dojrzewającym wcześnie, aby przetrwać krótkie sezony wegetacyjne. Jest w stanie wytwarzać złożone wina, które rozwijają się przez długi czas.
Tradycyjne wino z Ribera del Duero musi zawierać 75 procent Tempranillo, aby w ogóle zostało rozpoznane przez radę D.O!

Style takie jak „Joven”, „Roble”, „Crianza”, „Reserva” i „Gran Reserva” wskazują, jak długo wina dojrzewały w dębie i w butelce (odpowiednio: od najkrócej do najdłużej leżakowanego)

Historia

Wino produkuje się w tym regionie od tysięcy lat, ale uprawa na większą skalę, prawdopodobnie dotarła do regionu Ribera del Duero wraz z benedyktyńskimi mnichami z Cluny w regionie Burgundii we Francji w XII wieku. Produkcja wina Ribera del Duero sięga ponad 2000 lat, o czym świadczy 66-metrowa mozaika Bachusa, boga wina, który odkryto stosunkowo niedawno w Baños de Valdearados.

Mozaika przedstawiająca boga wina Bachusa

Wina Ribero del Duero cieszą się obecnie większą popularnością, głównie ze względu na duże zainteresowanie tym regionem doświadczonych koneserów na całym świecie.

Produkcja

Wina 3 ases – wyjątkowe wina z regionu Ribera del Duero

Istnieją inne podobieństwa między Rioja i Ribera del Duero. Wina są dość charakterystyczne ze względu na znaczące różnice w rodzaju ziemi, na której winorośle są uprawiane. Oba regiony produkują wina wyselekcjonowane do długotrwałego starzenia z bardzo złożonymi procedurami winifikacji. Wytwarzając intensywne, wyjątkowo długowieczne wina pochodzące głównie z gleb wapiennych. Klasyfikowane zarówno pod względem ich długowieczności, jak i jakości winogron. Ribera del Duero produkuje niektóre wyjątkowo dobrze dojrzewające wina.

Ile leżakują wina?

Wymagania dotyczące starzenia się Ribera del Duero są takie same, jak w Rioja. Wina oznaczone jako „Crianza” muszą dojrzewać przez dwa lata z 12 miesiącami w dębie. „Reserva” muszą dojrzewać przez co najmniej trzy lata, a co najmniej 12 miesięcy w dębie. Wina ze znakiem „Gran Reserva” muszą spędzić 5 lat na dojrzewaniu przed wydaniem, z czego dwa spędzają w dębie!

Wina 3 ases – wyjątkowe wina z regionu Ribera del Duero

Miasto Pesquera znane ze swoich win, a okolica La Horra jest szanowana przez mieszkańców za stałą jakość. Viña 3 ases jest jednym z najbardziej cenionych producentów wina w regionie. Do najwybitniejszych klientów Vegi Sicilii należy książę Karol z brytyjskiej rodziny królewskiej, a ulubionym winem Alexa Fergusona jest Pesquera.

Coś więcej?

Valdeorras – zakurzone wina z doliny złota

Valdeorras – „dolina złota” , niewielka denominacja położona w Galicji, która jest jednym z najbardziej tętniących życiem regionów winiarskich w całej Hiszpanii,

Wina organiczne w Hiszpanii

Produkcja i konsumpcja wina ekologicznego gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Według analizy rynku napojów IWSR ponad 20 miliardów butelek wina ekologicznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *