Wina organiczne w Hiszpanii

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Produkcja i konsumpcja wina ekologicznego gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Według analizy rynku napojów IWSR ponad 20 miliardów butelek wina ekologicznego zostanie spożytych na całym świecie do 2022 roku. Czy wiesz, że Hiszpania jest krajem o największej powierzchni poświęconej winnicom organicznym?

Ekologiczna produkcja wina w Hiszpanii

Hiszpania jest obecnie domem dla ponad 100 000 hektarów przeznaczonych na uprawy winorośli organicznych. Czyni to ją krajem największym w UE obszarze przeznaczonym pod uprawy winnic ekologicznych. Według Organic Wine Iberia w ciągu ostatnich ośmiu lat liczba ekologicznych winnic w Hiszpanii wzrosła ponad dwukrotnie, z 408 w 2009 r. Do 939 w 2017 r. W momencie pisania tego artykułu liczba ta z pewnością przekracza 1000.

Według innej analizy rynku napojów IWSR Hiszpania ma zwiększyć produkcję o ponad 70% między 2018 a 2023 rokiem. Z obecnych 361 milionów butelek do 613 milionów butelek. Pozycjonując ją jako drugiego co do wielkości producenta win organicznych na świecie, po Włoszech. Będzie także światowym liderem pod względem powierzchni przeznaczonej pod uprawę winnic ekologicznych. Zwiększając się z 89 600 hektarów w 2018 r. do 160 000 do 2023 r. Odzwierciedlając wzrost o prawie 80% i wyprzedzając dwóch największych rywali: Francję, która ma mieć 115 000 hektarów i Włochy, o powierzchni 96 320 ha.

Głównymi regionami produkującymi wino organiczne w Hiszpanii są obecnie Kastylia-La Mancha, Katalonia, Murcia i Walencja, chociaż w ostatnim roku Andaluzja odnotowała znaczny wzrost. I choć konsumpcja krajowa rośnie, obecnie większość produkcji jest eksportowana, a głównymi odbiorcami są Niemcy, Austria, Beneluks, Szwajcaria, kraje nordyckie, Japonia, Chiny i Korea Południowa.

Czym dokładnie jest wino organiczne?

W produkcji wina organicznego nie stosuje się GMO ani chemicznych nawozów, pestycydów, fungicydów lub herbicydów, a podejście polega na „minimalnej interwencji” w celu wyprodukowania wina możliwie najbliższego naturze. Są wytwarzane z certyfikowanych ekologicznie winogron, a winiarze muszą pracować razem z naturą, a nie przeciwko niej, aby produkować swoje wina.

Winiarze nie używają nienaturalnych drożdży, a siarczyny mogą, ale nie muszą być stosowane w bardzo małych ilościach. W Unii Europejskiej obowiązuje nawet rozporządzenie określające praktyki produkcji wina ekologicznego. Powstałe wina na ogół mają silną osobowość i właściwości organoleptyczne, co najmniej częściowo wynika z faktu, że nie ma żadnych syntetycznych dodatków zakłócających ekspresję winogron. Nie należy ich mylić z winami biodynamicznymi, dla których uprawia się winogrona, biorąc pod uwagę cykle księżycowe i wpływy astrologiczne, lub z winami naturalnymi, które są wytwarzane bez dodawania drożdży i bez dodatków podczas fermentacji, chociaż wszystkie wyżej wymienione są wykonane z ekologicznych winogron.

Mali producenci wina ekologicznego w Hiszpanii

Podczas gdy wiele największych hiszpańskich winnic i wiodących producentów wina dodało do swoich ofert wina organiczne. Istnieje także wiele interesujących działań od małych producentów. Venta D’Aubert w Teruel przeszła na produkcję wina organicznego, gdy zespół zobaczył z pierwszej ręki efekty uprawy chemikaliów. Od 2013 roku produkują czerwone i białe wina organiczne. Wiele z nich uzyskało najwyższe noty w Guia Peñin i prestiżowe wyróżnienia w międzynarodowych konkursach wina organicznego.

W przyszłości planuje się zwiększyć produkcję, a firma obecnie eksportuje około 70% swoich 60 000 do 80 000 butelek, a głównymi rynkami są kraje UE. Według administratora winnicy Laury Sorolli Jardi: „Nasze winnice organiczne produkują winogrona lepszej jakości, jednocześnie poprawiając glebę i rodzimą faunę. To z kolei pozwala nam produkować wino bardziej „naturalnie” i oczekujemy, że produkcja wina organicznego w Hiszpanii będzie nadal rosła w nadchodzących latach ”.

Prezentacja win organicznych z Hiszpanii

Istnieje coraz więcej miejsc, w których wina organiczne można zobaczyć i i spróbować. Fenavin to duże targi wina w Hiszpanii, które skupiają winnice i spółdzielnie w celu promocji przemysłu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Zawiera oddzielną przestrzeń do prezentacji ekologicznych win. W 2017 r. Około 400 winnic uczestniczyło w tym obszarze, dwukrotnie więcej niż w 2016 r.

Hiszpania organizuje również małe międzynarodowe targi wina ekologicznego o nazwie Five-Bio. W tym dwudniowym wydarzeniu gromadzą się winnice z całej Hiszpanii, a także restauracje, dystrybutorzy, importerzy, eksporterzy, enolodzy i producenci.

Na arenie międzynarodowej jednym z głównych wydarzeń branżowych dla producentów wina jest ProWein. Odbywa się co roku w Düsseldorfie w Niemczech. ProWein obejmuje Organic Wine Hall specjalnie dla tego segmentu rynku, z miejscem do degustacji nagradzanych win ekologicznych. Trendy w edycji 2019 obejmują zrównoważony rozwój i stosowanie bardziej naturalnych technik produkcji wina, stawiając na pierwszym planie wina organiczne.

Droga naprzód dla hiszpańskich win organicznych

Chociaż obszar poświęcony winnicom ekologicznym stanowi około 11% całości w Hiszpanii, istnieją wszelkie oznaki, że wzrośnie w nadchodzących latach. A jeśli chodzi o podniesienie rangi win organicznych wśród konsumentów krajowych, Bodegas Robles dokonał istotnego rozróżnienia. Według Roblesa „najlepszym sposobem na promocję tych win jest podkreślenie silnego związku między krajem, w którym są produkowane, i ludźmi, którzy je produkują”.

W końcu to czyni je wyjątkowymi: winiarze wykorzystują pełną moc natury do produkcji swoich win.

Coś więcej?

Smażenie na oliwie z oliwek – czy można?

Niedawno zasugerowano, że używanie olejów roślinnych do smażenia potraw może być szkodliwe dla zdrowia z powodu produkcji toksycznych chemikaliów zwanych aldehydami.Aldehydy to

Valdeorras – zakurzone wina z doliny złota

Valdeorras – „dolina złota” , niewielka denominacja położona w Galicji, która jest jednym z najbardziej tętniących życiem regionów winiarskich w całej Hiszpanii.

1 komentarz do: “Wina organiczne w Hiszpanii

  1. każde winko to dobre winko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *