Valdeorras – zakurzone wina z doliny złota

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Valdeorras – „dolina złota” , niewielka denominacja położona w Galicji, która jest jednym z najbardziej tętniących życiem regionów winiarskich w całej Hiszpanii. Jej wyjątkowe winogrona są tak samo fascynujące jak te w bardziej znanych regionach!

W czasie inkorporacji regionu przez Rzym w 19 rpne Valdeorras (Ourense, Galicia) słynęło z kopalni złota. Złoto zostało wyczerpane nazwa pozostała. Po zamknięciu kopalni Rzymianie zwrócili się ku uprawie winorośli – czyniąc Valdeorras potencjalnie jednym z najstarszych obszarów uprawy winorośli na Półwyspie Iberyjskim.

Położona wzdłuż rzeki Sil na w południowo – wschodniej Galicji – i pomiędzy Ribeira Sacra i DO Bierzo. Ten cichy zakątek Hiszpanii, jest tak samo deszczowy jak sąsiednie obszary uprawy winorośli, ale przez to, że położony jest w odległości 150 km w głąb lądu jest lepiej chroniony przed wpływami Atlantyku. Klimat jest głównie kontynentalny i przerywany zimnymi zimami, ciepłymi latami i zaskakującą ilością słońca w regionie znanym z deszczu i mgły. Gleby aluwialne oraz przewaga łupków pomagają zarówno odprowadzać nadmiar wody, jak i zatrzymywać ciepło, a także dodają znaczący pierwiastek mineralny do win regionu. I chociaż rzymskie kopalnie złota należą już do przeszłości, Valdeorras jest nadal największym producentem łupków w całej Hiszpanii.

Mencía i Godello

Izolacja i starożytne korzenie również mają swoje zalety. Mieszkańcy Valdeorras twierdzą, że ich rodzime winogrona są najmniej rozpowszechnione w Hiszpanii. Pikantna czerwona Mencia i rzadka biała Godello, która była na skraju wyginięcia w latach 70., kiedy uratowali ją lokalni producenci. Docenili ją ze względu na swój wyjątkowy profil smakowy i możliwości do produkcji win w stylu burgundzkim.

Rozwój tych dwóch winogron – choć być może spóźnione, biorąc pod uwagę ich nieodłączną jakość i długą historię – dodaje nową warstwę do historii nowoczesnego przemysłu winiarskiego w Hiszpanii, pokazując, że kraj ten to nie tylko Tempranillo i Garnacha.

Godello nie jest sadzony nigdzie poza Galicją. Badania genetyczne zakończone w 2013 r, wykazały, że chociaż pochodzi z tego regionu, nie był spokrewniony z żadnymi innymi winogronami. Jak dostał się do Valdeorras bez pozostawiania śladu nigdzie indziej?

Mencía, choć pochodzi z sąsiedniej apelacji Bierzo i jest częściej sadzona w Hiszpanii i Portugalii. Jest drugim wiodącym winogronem Valdeorras i najważniejszym czerwonym winem regionu. Mencía, od dawna uważana za krewną Caberneta, o dzikim, kwiatowym profilu popartym czerwonymi i czarnymi owocami. Starzejący się i aromatyczny, Mencía tworzy harmonijną parę z ostrym serem, potrawami z ziołami i pieczonymi mięsami.

Biorąc pod uwagę, że współcześni konsumenci wina ślinią się przed znanym w Galicji ostatecznie znanym białym winogronem Albariño. Głębsze uznanie dla Godello i najważniejszej czerwonej odmiany regionu to logiczny następny krok. Zapomnijmy więc o kopalniach złota – prawdziwy skarb Valdeorras leży w jego winnicach.

Coś więcej?

Smażenie na oliwie z oliwek – czy można?

Niedawno zasugerowano, że używanie olejów roślinnych do smażenia potraw może być szkodliwe dla zdrowia z powodu produkcji toksycznych chemikaliów zwanych aldehydami.Aldehydy to

Wina organiczne w Hiszpanii

Produkcja i konsumpcja wina ekologicznego gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Według analizy rynku napojów IWSR ponad 20 miliardów butelek wina ekologicznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *