Hiszpańskie wina z wybrzeża morza Śródziemnego

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ten ogromny obszar obejmuje większość dzisiejszej Katalonii; istnieje również DO o tej nazwie, która obejmuje wiele najważniejszych obszarów. W winnicach z tego obszaru smak winogron kształtowany jest przez ciepłe wiatry Morza Śródziemnego. Większość winnic leży w umiarkowanym klimacie i ma przybrzeżne położenie jak w Alelli, ale w tym samym regionie można znaleźć winnice położone w miejscach bardziej odległych i górzystych, jak w Priorat. W Katalonii wysokość nad poziomem morza i jednocześnie jego bliskość mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia, jakie wina są tam produkowane i dlaczego.

Alella oferuje pyszne białe winogrona Pansa Blanca (znanych jako Xarel-lo używane do produkcji Cava). Produkcja wina białego rozwija się w wielu miejscach wzdłuż Morza Śródziemnego, choć nie tak szybko jak wina czerwone. Empordá produkuje obfite i teksturowane wina na bazie Garnacha Blanca, podobnie jak Montsant i Priorat. Region Penedés, w którym znajduje się 95% produkcji cava kraju, jest zalany białymi winogronami: Parellada, Macabeo (lub Viura) i Xarel-lo (lub Pansa Blanca).

Jak w większości Hiszpanii, większa liczba cenionych win to wina czerwone. DO, takie jak Conca de Barbera, Costers del Segre, Empordá, Pla de Bages i Terra Alta, mają oszałamiającą gamę win zarówno z międzynarodowych, jak i rodzimych winogron. Garnacha jest tu znacznie bardziej znana niż Tempranillo; ciepło jest silniejszym czynnikiem w tych regionach, a Garnacha bardziej wybaczającym winogronem. Odmiany Syrah i Bordeaux pojawiają się w wyżej usytuowanych i chronionych od ekstremalnych temperatur miejscach.

Wielkim sukcesem ostatnich lat jest region Terra Alta i okolice, w którym białe winogrona są wystarczająco dobre by trafiać do Cava. Priorat i jego młodszy brat Montsant bez wątpienia zmienili krajobraz hiszpańskiego wina. Te skaliste wzgórza i góry pozwalają Garnacha, Cariñena, a także niewielkim ilościom Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah, tworzyć mocne wino, szczególnie gdy powstaje ono z winogron rosnących na starych drzewach.

Ceny niektórych win Priorat są tak wysokie, jak surowe szczyty nad tymi górskimi winnicami. Dwadzieścia lat temu cały ten obszar i jego wina zostały prawie zapomniane. Na początku lat 80. grupa indywidualistów – René Barbier, Alvaro Palacios z Rioja, Carlos Pastrana, Dafne Glorian i José Luis Pérez – przeprowadzili się do Priorat. Prawie od samego początku tworzyli fantastyczne wina i nadal ulepszają wina regionu.

Sława i ceny przyciągnęły niektórych do regionu. Jak szybko zauważa Alvaro Palacios z L’Ermita, sam region jest tak trudny do pracy, że można wyprodukować tylko niewielkie ilości wina bardzo wysokiej jakości. Każdy, kto chce zrobić wino szukając cenowych kompromisów prawdopodobnie się zawiedzie. Jakość a także ceny win z Priorat pozostaną wysokie.

Wina te są mocne i ciepłe ale mają świeży, a nawet nieco delikatny rdzeń, który nadaje im kształt i złożoność. Mieszanka gleby z granitu i łupka licorella dodaje mocno mineralnej nuty, która stanowi podstawę każdego wina, niezależnie od winogron.

Znajdujący się bliżej wybrzeża Penedés jest domem dla więcej niż Cava, choć niewątpliwie z tego właśnie słynie. Region podzielony jest na Alt-Penedés, Mitja-Penedés i Baix-Penedés, odzwierciedlając różnice w wysokości w obrębie Penedés, a niektóre winnice są sadzone na obszarach położonych wyżej niż 750 m.n.p.m. Wszystkie winogrona (szczególnie dominujące trzy – Macabeo, Xarel-lo i Parellada) na tych wysokościach mogą być intensywnie i cierpkie.

Wielu konsumentów postrzega Cava jako ograniczoną do niezwykle popularnych marek sklepów spożywczych. Ale istnieją złożone i wyjątkowe wersje Cava, a także bogate style rosado. Standardowa Cava wymaga dziewięciu miesięcy starzenia się osadu. Rezerwy muszą pozostać na wolności przez 18 miesięcy, a Gran Reservas wymagają 30 miesięcy.

Dalej na południowy zachód wzdłuż wybrzeża średnie temperatury idą w górę, a możliwość produkcji lekkich win maleje. Zamiast tego Levante, obszar wokół Walencji i Murcji, jest całkowicie zależny od wybrzeża. Obszary takie jak Alicante, Bullas, Utiel-Requena, Walencja i Yecla przywiązują wagę do jakości, a winnice są położone wystarczająco wysoko, aby zapewnić winogronom chłodne temperatury w nocy.

Jedną z gwiazd tutaj jest Jumilla, która nie różni się tak bardzo od swoich sąsiadów, z wyjątkiem swoich osiągnięć. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci Jumilla wytwarzała wspaniałe wina, czy to z Monastrella (lub Mourvèdre, jak nazywają to Francuzi), Garnacha lub z innymi winogronami. Większość win jest w bardzo przystępnych cenach i często jest bogata i pyszna. Winogrono Bobal jest również ekscytujące, ale częściej prosperuje w Utiel-Requena.

Coś więcej?

Smażenie na oliwie z oliwek – czy można?

Niedawno zasugerowano, że używanie olejów roślinnych do smażenia potraw może być szkodliwe dla zdrowia z powodu produkcji toksycznych chemikaliów zwanych aldehydami.Aldehydy to

Valdeorras – zakurzone wina z doliny złota

Valdeorras – „dolina złota” , niewielka denominacja położona w Galicji, która jest jednym z najbardziej tętniących życiem regionów winiarskich w całej Hiszpanii.

Wina organiczne w Hiszpanii

Produkcja i konsumpcja wina ekologicznego gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Według analizy rynku napojów IWSR ponad 20 miliardów butelek wina ekologicznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do naszego newslettera!

Otrzymaj kupon o wartości 20 pln na swoje pierwsze zakupy!