Hiszpania, ojczyzna najwyżej położonych winnic w Europie (część 1)

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn


Wraz ze wzrostem temperatury wysokość stała się gorącym tematem w świecie wina, ponieważ hodowcy szukają chłodniejszych miejsc do sadzenia. W Hiszpanii winorośle od dawna rosły na stromych zboczach, na których temperatury są niższe i niewiele więcej można było na nich uprawiać. Badamy znaczenie wysokości podczas wycieczki po najwyższych hiszpańskich winnicach!

Warto pamiętać, że wysokość jest tylko jednym z wielu czynników, które zbiegają się, aby stworzyć wspaniałe wino, i które należy wziąć pod uwagę w połączeniu z szerokością geograficzną. Ale w kraju takim jak Hiszpania, gdzie nie brakuje słońca, nawet niewielki wzrost wysokości może mieć duże znaczenie, ponieważ temperatura spada o około 1ºC na każde 100m. Chłodniejsze temperatury spowalniają dojrzewanie i pomagają zachować kwasowość, która nadaje winom ich orzeźwiający smak i strukturę. Badania, takie jak te przedstawione przez Ramona Bilbao w celu wypuszczenia win Viñedos de Altura i Lalomba z winorośli o wysokości do 720 m, również podkreślają znaczenie zwiększonej intensywności światła na większej wysokości, dzięki czemu skórki winogron są grubsze z większym poziomem antocyjanów i dlatego wina te mają więcej kolorów i aromatów. Jakość gleby jest również gorsza, a mniej składników odżywczych i lepszy drenaż skutkują mniejszymi, bardziej pełnymi winogronami.

W całej Hiszpanii istnieją winnice na dużych wysokościach, ale najwyższe w Europie winnice w tym kraju znajdują się na Wyspach Kanaryjskich, więc właśnie tam postawimy swój pierwszy krok.

Teneryfa, ogród odmian

Może to być część Hiszpanii, ale Teneryfa leży poza Europą, na tej samej szerokości geograficznej co Egipt. Bez ochładzającego wpływu bryzy morskiej i wysokości, byłoby na tej wyspie zbyt gorąco i wilgotno, by uprawiać tu winogrona. Właśnie dlatego znajdują się w nim najwyższe hiszpańskie winnice, do 1700 m na zboczach wulkanu Teide.

Roberto Santana z Envinate wyjaśnia znaczenie wysokości: „Winnica, która dostarcza winogrona do naszych czerwonych i białych win Benje, znajduje się w mieście Santiago del Teide na wysokości 1000-1 100 m nad poziomem morza. Wysokość jest bardzo ważnym czynnikiem na Teneryfie, ponieważ wiatry Alisos powodują gromadzenie się chmur po północnej stronie wyspy, która ma klimat atlantycki z wysoką wilgotnością i opadami deszczu. Chmury te gromadzą się na ogół około 600–800 metrów, więc Santiago del Teide znajduje się ponad chmurami, co prowadzi do niższych opadów deszczu i wilgotności niż w innych obszarach. Istnieje również większa różnica temperatur między dniem i nocą, więc klimat jest znacznie bardziej kontynentalny. Wysokość prowadzi również do wyższego poziomu światła, więc w porównaniu z winami, które produkujemy w innych częściach Teneryfy, Benje jest bardziej owocowy”.

Pinot Noir, na zboczach Pirenejów i Sierra Nevada

Pinot Noir to kolejne winogrono, które potrzebuje niskich temperatur. To nie jest winogrono, które można znaleźć w wielu miejscach w Hiszpanii, ale tam, gdzie jest uprawiane, zawsze znajduje się na bardzo dużej wysokości. Bodegas Bal Minuta uprawia winorośl Pinot Noir na wysokości 1200 m na zboczach Pirenejów, produkując El Vino de las Nieves (wino ze śniegu). Zaskoczeniem może być poznanie projektów Pinot Noir na dalekim południu.

W górach Alpujarras w Granadzie Manuel Valenzuela z Barranco Oscuro produkuje naturalne wina z winogron, w tym Pinot Noir, uprawiane aż do 1368 m, z pewnością najwyższych w Hiszpanii kontynentalnej.

Garnacha z Gredos i Aragonii

Garnacha sprawdziło się na nowo dzięki odkryciu trudnych do pracy działek starych winorośli na obszarach górskich. Winogrona o cienkiej skórce uzyskują strukturę raczej od kwasowości niż garbników i mogą wykazywać tendencję do spożywania alkoholu, więc naprawdę korzystają z niższych temperatur i słabej gleby, aby produkować bardziej aromatyczne, eleganckie wina. Comando G umieścił Gredos na mapie ze swoimi winami w stylu burgundzkim – z działek o wysokości nawet 1230 m do których dołączyli producenci tacy jak Daniel Ramos i Arrayán na podobnych wysokościach.

W Aragonii Fernando Mora MW wyjaśnia, dlaczego Bodegas Frontonio przeniósł się na działki o większej wysokości w rejonie Valdejalón: „Zaczęliśmy od winorośli z suchych krzewów na wysokości 400 metrów nad poziomem morza. W niektórych latach rośliny naprawdę ucierpiały w sierpniu więc dojrzałość cukru stała się niezgodna z dojrzałością fenolową, co doprowadziło nas do zbiorów przy wyższym poziomie alkoholu. Zaczęliśmy kupować górskie działki starych winorośli na 700 m i naprawdę zauważyliśmy korzyści. Teraz sadzimy tylko powyżej tej wysokości i mamy kilka winnic na 1000 m w celu uzyskania lepiej zrównoważonych, bardziej płynnych win o niższym poziomie alkoholu ”.

Za granicą w DO Calatayud kolega Mistrza Wina Norrel Robertson pozyskuje El Cismático z 900 m, bardzo aromatycznego, skoncentrowanego i intensywnego wina ze starych winorośli Garnacha z nutami czerwonych owoców, minerałów i lawendy. W tym samym obszarze 80% winorośli Virgen de la Sierra znajduje się na wysokości od 700 do 850 metrów, dzięki czemu producent wina Manuel Castro może produkować wiele stylów z kameleonicznego winogrona Garnacha, „od subtelnego, świeżego do skoncentrowanego, dojrzałego wina. ”

Coś więcej?

Smażenie na oliwie z oliwek – czy można?

Niedawno zasugerowano, że używanie olejów roślinnych do smażenia potraw może być szkodliwe dla zdrowia z powodu produkcji toksycznych chemikaliów zwanych aldehydami.Aldehydy to

Valdeorras – zakurzone wina z doliny złota

Valdeorras – „dolina złota” , niewielka denominacja położona w Galicji, która jest jednym z najbardziej tętniących życiem regionów winiarskich w całej Hiszpanii.

Wina organiczne w Hiszpanii

Produkcja i konsumpcja wina ekologicznego gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Według analizy rynku napojów IWSR ponad 20 miliardów butelek wina ekologicznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *